Učinkovito namakanje rastlin na vrtu

05. 08. 2024

Ročno zalivanje vrtnih rastlin je precej zamudno, pogosto tudi neučinkovito. V tem primeru je dobro razmisliti o namakalnem sistemu za domačo uporabo. Različni namakalni sistemi namreč omogočajo preprosto pa tudi učinkovito namakanje rastlin.

Ena od možnosti je kapljični sistem namakanja vrta, ki s seboj prinaša številne prednosti. Omogoča boljši nadzor nad količino vode, ki jo rastline prejemajo.

Nasveti za izbiro primernega namakalnega sistema

Na trgu so na voljo različni namakalni sistemi, zato je ključni korak pri izbiri dober razmislek o tem, kateri je sploh najprimernejša izbira za vas. Razmislite, kakšne so potrebe rastlin, ki jih imate na svojem vrtu, kakšna je velikost vrta, kakšna je vrsta tal in ne nazadnje, ali je izbrani sistem za namakanje rastlin dovolj preprost za uporabo.

Vemo, da ima vsaka vrsta rastlin svoje posebne potrebe glede samega zalivanja oziroma namakanja. Nekatere rastline rabijo več vode, druge manj. Ključno je torej izbrati sistem za namakanje, ki bo omogočal prilagoditev količine pa tudi same frekvence zalivanja glede na potrebe rastlin na vrtu.

Namakanje rastlin zgodaj ali pozno zvečer zmanjša izgubo vlage
Uporabite kapljično namakanje ali namakalne cevi, da vodo usmerite naravnost v območje korenin. Namakanje rastlin zgodaj ali pozno zvečer zmanjša izgubo vlage zaradi izhlapevanja s površine tal. Zaščita rastlin pred vetrom bo tudi zmanjšala izgubo vlage.

Na izbiro vrste namakalnega sistema zagotovo vpliva tudi velikost vrta. Za manjše vrtove so dovolj dobra izbira nekoliko bolj preproste rešitve, kot je denimo ročno upravljanje cevi ali pa kapljično zalivanje vrta. Za nekoliko večje površine vrtov pa so seveda bolj primerna izbira avtomatski razpršilni namakalni sistemi ali pa sistemi za namakanje rastlin z zalivalnimi linijami.

Izbira namakalnega sistema glede na vrsto tal in preprostost uporabe

Različne vrste tal imajo seveda različne karakteristike zadrževanja vlage. Nekatera tla se precej hitro izsušujejo, druga vlago zadržujejo precej dlje časa. Ko izbirate nov namakalni sistem za domačo rabo, torej upoštevajte tudi sposobnost tal, da zadržujejo vodo. Izberite namakalni sistem, ki omogoča prilagajanje intenzivnosti zalivanja vrta glede na omenjene lastnosti.

Kapljični sistem za namakanje vrta je natančnejši
Kapljični sistem za namakanje vrta je natančnejši od drugih namakalnih sistemov, ker se nanaša neposredno bližje koreninam rastlin. Imeti ta neposreden vodni vir ali hranila je bolje za rastline kot dovajanje vode ali hranil listom.

Za uporabo in vzdrževanje mora biti izbrani sistem za namakanje vrta kar se da preprost. Za avtomatizirane sisteme, ki zagotavljajo programiranje časov zalivanja ali pa uporabo senzorjev, vam lahko precej olajšajo samo uporabo, obenem pa omogočijo učinkovito zalivanje, in to brez večjega napora.

Odlična izbira namakalnega sistema za domači vrt

Za zalivanje domačega vrta je zelo dobra izbira kapljično namakanje. Takšen sistem namreč temelji na principu počasnega in ciljnega dovajanja vode direktno koreninam rastlin, in sicer skozi mikro kaplje ali pa mikro izvrtine, ki se nahajajo na namakalnih ceveh. Glede na to se lahko izognite izgubam vode zaradi zalivanja nepotrebnih površin ali pa zaradi izhlapevanja.

Izbira primerne vrtne cevi

Če se boste odločili za kapljični sistem namakanja, boste ugotovili, da se za tovrstni sistem uporabljajo različne vrtne cevi. Te se med seboj razlikujejo tudi glede na material.

vrtne cevi za namakanje pridelka
Namakanje je postopek umetnega dovajanja vode preko vrtne cevi pridelkom, da se izpolnijo njihove potrebe po vodi. Hranila se lahko pridelkom zagotovijo tudi z namakanjem.

Za povezovanje kapljičnega namakanja sistema med virom vode, ventilom in kapljičnimi cevmi se uporabljajo tako imenovane alkaten cevi, ki so lahko najrazličnejših premerov. Za namakanje v kmetijstvu ter na zelenjavnih vrtovih se najpogosteje uporabljajo ploščati kapljični trakovi. Gre za cenovno dostopno rešitev, ki je navita v posebne kolute. Njihova obstojnost je precej dolga, kljub temu pa boste morali z njimi pravilno ravnati. Ne boste jih smeli preveč zavijati ali pa preprečevati pretoka cevi.

Kaj so avtokompenzacijske kapljične cevi?

V vrtnarstvu pa se zelo pogosto uporabljajo avtokompenzacijske kapljične cevi. Uporabljajo se za učinkovito namakanje okrasnih gred, grmovnic, zelenih streh. V tem primeru so zelo uporabne tudi navadne okrogle kapljične cevi. Navadno jih lahko najdemo v rjavi ali pa v črni barvi. Omenjena vrsta cevi se mora pritrditi s pritrdilnimi klini ob zemlji. Če se boste odločili za podzemno namakanje, morajo takšne vrtne cevi obleči še s poliestrsko tkanino. Na takšen način boste namreč poskrbeli za zelo učinkovito preprečevanje mašenja kapljačev.

Sestavni deli kapljičnega namakalnega sistema

Različne vrtne cevi seveda niso edini element, ki ga vključuje kapljični sistem za namakanje rastlin. Drugi sestavni deli so še krmilna ura, elektromagnetni ventil, senzor dežja, črpalka, filtri na črpalni postaji, reducir tlaka.

Namakalne vrtne kapljalne cevi se pogosto uporabljajo na tistih območjih, kjer je treba z vodo še posebej varčevati ali tam, kjer rastline ne morejo prenesti direktnega močenja po celi rastlini ali po listih. Prav tako tudi tam, kjer je prisotno vetrovno podnebje ali pa je teren nekoliko težje dostopen.

Zdaj ko imam popolno gredico, ki je primerna za kapljični namakalni sistem, ki prihrani čas, sem se odločil zanj! To je precej preprost namakalni sistem in videli bomo, ali bo vzdržal. Cilj je ta sistem nastaviti na samodejni časovnik in zalivati ​​vrt, ne da bi šli ven.

Kapljično namakanje je torej eden od najbolj učinkovitih načinov za zalivanje rastlin. Slednjemu se ne gre čuditi, saj je za uporabo zelo preprost pa tudi varčen. Uporabite pa ga torej lahko za namakanje domačega vrta, v rastlinjaku, nasadih, na gredah, živih mejah, drevesih, grmovnicah.

Ne spreglejte tudi: